T.C. Sağlık Bakanlığı
İstanbul Sarıyer İsmail Akgün Devlet Hastanesi

Tarihçemiz


TARİHÇE

 

Bir gün İsmail Bey bir gazete manşetinde, Beşiktaş vapur iskelesinde inen üç bayan kucaklarında çocuklarıyla taksi arıyorlardı. Çocuklar hastaydı ve Şişli Etfal Hastanesine gitmeleri gerekiyordu. Ancak hastaneye ulaştıklarında çocuklardan biri ölmüştü. Diğer ikisi tedaviye alındı, ancak ikinci çocukta kurtarılamamıştı. Üçüncüsü ise; yoğun bakımda ölümle pençeleşiyordu.

İsmail Bey, bu haberden çok etkileniyor ve bir şeyler yapması gerektiğine inanıyordu.

Bir gün Sarıyer’de gezerken bir sokakta duruyor ve bir binaya gözü takılıyor. O an gazete haberi aklına geliyor ve bu olayın sebebinin yakınlarda bir sağlık ocağının olmayışından kaynaklandığına karar veriyor. İsmail Bey, artık kararını veriyor ve günlerdir onu rahatsız eden düşüncelerden kurtuluyor.

İsmail Bey, o gün gözüne kestirdiği o binayı alarak (bürümcük sok. no:6) dispanser açacak, bu şekilde çocuk ölümlerinin önüne geçecekti.

Dispanserin açılışı 1948 yılında dönemin valisi ve belediye başkanı tarafından yapılıyor. Bu dispanser Sarıyer bölgesindeki ilk sağlık kuruluşudur.

Bir süre sonra dispanser bölgeye yetmemeye başlıyor. Bunun üzerene İsmail Bey 1960 yılında bugünkü merkez binamızın bulunduğu eski mezarlık yerini alarak tek katlı daha büyük bir dispanser yaptırıyor.

Bir süre sonra bu binada bölgeye yetmemeye başlayınca dispanseri hastaneye dönüştürmeye karar veriyor. Başka yardım severlerinde yardımıyla dispansere bir kat daha atılıyor. Daha sonraki yıllarda İsmail Akgün Devlet Hastanesi yardım derneğinin gayretleriyle üçüncü ve dördüncü katlar yapılıyor.

Dispanserin hastaneye dönüştürülerek Sağlık Bakanlığına devredilmesi, 09.09.1985 yılında gerçekleşiyor.